SEM

Sem Laboratuar Cihazları Pazarlama San. ve Tic. A.Ş., 1989 yılında merkez ofisi İstanbul`da olmak üzere kurulmuştur. Ankara ve İzmir büroları, Türkiye genelinde yaygın satış noktaları ve çalışanları ile kromatografi cihazları, spekroskopi cihazları, tamamlayıcı diğer cihazların satış ve satış sonrası destek konularında “Tam Hizmet” anlayışı ile hizmet vermektedir.

Sem Laboratuar Cihazları, teknoloji lideri firmalarla; başta sektör lideri ‘Agilent’ olmak üzere temsilcisi olduğu diğer şirketler aracılığıyla da hizmetlerini sürdürmektedir.

Kurulduğu günden bu yana giderek büyüyen firmamız bugün sadece Türkiye’de 110’u aşkın kişi ile ihtiyaç sahiplerine hizmet vermektedir. Satış ve satış sonrasında, eğitim ve teknik hizmet veren ekibimiz tamamıyla üniversite mezunu olup en az bir yabancı dil bilmektedir.

Sem Laboratuar’ın ulusal ve uluslararası alanda birçok kalite sertifikaları bulunmaktadır.Şirketimiz Türkiye’deki mevcut(TTK) mevzuatlara-yasalara uygun olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Son teknolojileri, trendleri ve uygulamaları, teknik bilgimiz ve sektör deneyimimizle harmanlayarak sizlere sunmaktayız. Uygulamakta olduğumuz projeler ve danışmanlık hizmetlerimizle siz değerli müşteri ve kullanıcılarımızın her zaman yanında yer almaktan gurur duymaktayız.


SEM Laboratories

History

Sem Laboratuar Cihazları was established in 1989 and headquartered  in Istanbul.

SEM is the sole authorized provider of the Agilent chromatography and spectroscopy systems to Turkish market since 1989.  Also complementary devices, Agilent VAR solutions and after sales support serving by SEM with  “Full Service” insight.
SEM has branch offices in Ankara and Izmir and wide subdealers network throughout Turkey.

Experience

As mentioned earlier, SEM exist over 26 years. Experiences of technical and sales personnel employed are even much longer than this period. Again as mentioned before all the staff in sales and technical services have been trained for every detail in the originator countries like USA, Germany, England, Denmark, Canada, Japan and Switzerland.
Sem Lab has numerous national and global qualification certificates (such as ISO 9001) and company’s financial & accounting structure is well established and legally audited & approved every year.

Mission

 • Increasing quality and speed of services given in sales and support of laboratory instruments and consumables, thus providing utmost customer satisfaction.
 • Establishing mutual trust between parties, thus providing long and sustainable benefit together.
 • Providing training and R&D services in laboratory instruments sector.
 • Serving the community to increase quality of life.
 • Contributing to our workers for self-improvement in cultural, personal and career aspects.

Value  Creation

Create value for our innovative work and keep customer satisfaction at the highest level

Our Core Values

 • Customer Satisfaction
 • Confidentiality
 • Innovativeness
 • Equality
 • Social Responsibility
 • Human and Environmental Consciousness