Ph Metreler

Solüsyonların pH’larını ölçmede kullanılır. Bütün cihazlarda, bazen ayrı ayrı, bazen de tek bir bölmeye yerleştirilmiş referans ve cam elektrotlar bulunur. Referans elektrotta meydana gelen sabit elektrik potansiyeline karşı, H+konsantrasyonu ve pH değişmelerine hassas bir ucu bulunan cam elektrotta meydana gelen potansiyel değişiklikleri ölçülür. Bu elektrot çabuk kuruduğu için sürekli olarak distile su içinde tutulmalıdır.

Elektrodun kalibrasyonu, pH’sı bilinen standart solüsyonlarla yapılır. Yumuşak bir bezle sildikten sonra pH’sı ölçülecek olan sıvıya daldırılır. Skalada okunan rakam o solüsyonun pH’sıdır. Distile su ile iyice yıkandıktan sonra elektrot su dolu kabın içinde olacak şekilde statifine ( sabitleştirici ) yerleştirilir.pH Hidrojen iyonları aktivitesidir.

 

 

Ürünü İncele


İyi Bir Ph Metre’de Bulunması Gereken Özellikler


  1. Geniş ve çoklu gösterim sağlayan lcd ekran,
  2. Tek dokunuşla 3 noktadan otomatik kalibrasyon,
  3. Kalibrasyon değerleri ayarlanabilir,
  4. Otomatik kapanma,
  5. Uyku modu kolayca devre dışı bırakılabilir,
  6. Veri durdurma ve maksimum – minimum değerleri kaydedebilme.

pH ölçüm ve kontrolü içme suyunun saflandırılmasında, şeker üretiminde, atık maddelerin işlenmesinde, gıda işlemlerinde, elektro kaplamada ve kozmetik maddeler ile ilaçların başarılı etkinliği ve güvenliğinin temininde anahtar rol oynar. Bitkilerin düzgün gelişebilmesi için toprağın belli pH aralığında olması gerekir, hayvanların kan pH’ı doğru sınırlar dahilinde değil ise hastalanabilir veya ölebilirler.

Masa Tipi Ph Metre

Ph metre seçiminde ph ölçümü gerçekleşecek yüzey, ürün ve ortamın durumu etkendir. Doğru cihaz seçimi yapmak, ölçümün doğruluğunun ve cihazın kullanım ömrünün artmasını sağlar. Bu nedenle ihtiyaca yönelik olarak Masa Tipi Ph Metre ve Portatif Ph Metre türlerinden seçim yapabiliriz.Portatif Ph Metre

Günümüzdeki portatif  pH metreler ölçüm yapılacak numune yada ürünün özelliklerine göre daha spesifik üretilmektedir.Her ürünün kıvam ve sertliğine göre yada yaklaşık pH aralığına göre üretilen elektrotlar kullanıcıların daha hassas ve doğru ölçümler yapmasını sağlamaktadır.