Viskozimetre

Brookfield laboratuvar viskozimetreleri üç temel gruba ayrılır: analog, dijital ve programlanabilir viskozimetreler.Bunların arasında en önemli fark okunan viskozite değerinin görüntülenme biçimidir.Analog tipte , viskozite değeri cihazın üzerindeki dönen kadrandan okunur.Dijital türde bu değer dokunmatik ekran vasıtasıyla okunur. Buna ek olarak, dijital viskozimetreler donanımda sahip olduğu 0-10mV gibi çıkışlarla uzaktan görüntüleme, kontrolörler ve kaydedici gibi cihazlara bağlanabilir. Çoğu açıdan analog ve Dijital Viskozimetreler işlevsel olarak birbirine benzer.

Her ikisi için de çalışma prensibi temelde aynıdır,her iki tipte de çeşitli Brookfield aksesuarları kullanılabilir ve genellikle modele bağlı olarak değiştirilebilir. Analog viskozimetreler grup içindeki en ekonomik üründür.Reolojik datanın gerekli olmadığı durumlarda ve hızlı viskozite sonuçlarına ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılmaya uygundur.Analog viskozimetre sürekli çalışsa bile kadrandan ötürü okuma aralıklarla yapılabilir.Bu sebeple bu tür viskozimetre kullanan operatörün ölçüm sırasında çok dikkatli olması gerekir. Dijital viskozimetreler sürekli ölçme ve monitör etme yeteneğine sahiptir. Çok yoğun ölçüm yapılan laboratuarlarda, en hızlı reolojik datanın elde edilmesi gerektiği yerlerde,dijital viskozimetreler (DV2T) daha efektiftir. Yine birçok kullancı dijital okumayı tercih eder çünkü viskozite değerleri ile korelasyon oluştururken analog okuma sırasında değerler gözden kaçabilir.


Dijital Viskozimetreler

Programlanabilen viskozimetre grubu. Özel yazılım ile veri alışverişi yapıp, bilgisayar kontrollü test yapabilme özelliğine sahiptirler.

Özel Amaçlı Viskozimetreler

CAP viskozimetreleri yüksek kesme aralıkları için üretilmiştir. Birincil uygulama alanı boyalar, reçineler ve kaplama ürünleridir. En uygun kullanım alanı; kalite kontrol ve ar-ge çalışmalarında kolay ve hızlı ölçüm yapmak gerektiren yerlerdir.Brookfield Viskozimetreler

Brookfield Dijital viskozimetreler (DV serisi) aynı zamanda cone/plate geometride de çalıma imkanı sunar.

Brookfield belirli bir endüstrinin mevcut ihtiyaçlarını karşılamak için aynı zamanda özel viskozimetreler de tasarlanmıştır. Bu sistemler ,benzersiz ve diğerviskozimetre çeşitleriyle kıyaslanmamalıdır.Örneğin Brookfield KU-3 Krebs birimleri baz alınarak viskozite ölçümü sağlamak üzere tasarlanmıştır ve genellikle boya endüstrisinde kullanılır.Brookfield CAP-2000 + (13.000 s-1, yüksek shear rate’de çalışmak üzere tasarlanmıştır 12000 s-1) ve genellikle reçine ve boya endüstrilerinde kullanılır.

Viskozite ölçümü açısından çok önemli bir gelişmede bilgisayar ile kullanılmak üzere üretilmiş çift yönlü DVNext Reometre (ve DV2T Viskozimetre)’dir. Ayarlanabilir hız özellğine sahip olan bu cihaz,

karmaşık uygulamalar için kolay kullanım ve programlama sağlar. Ayrıca, veri sonuçlarının herhangi bir LIMS sistemine transferine olanak sağlar. Brookfield Rheocalc yazılımı ile birlikte kullanıldığında, kolayca akış eğrisi grafiklerini görüntüleyebilirsiniz.Rheocalc yazılımı farklı ölçüm sonuçları karşılaştırmak için size imkanı verir. Brookfield R/S Reometre serisi stress kontrollü (veya tork kontrollü) olduğundan, Rpm (control rate) kontrollü standart Brookfield viskozimetrelerinden farklıdır.

Kontrollü stres özellikli R / S geniş ölçüm aralığı, akma noktası (yield point) tayin özelliği sayesinde yüksek viskoziteli jellerin akış özelliklerini kolayca ölçmenize olanak verir.DVNext reometre pc kontrollü yada kontrolsüz çalışma özelliğiyle verim, stres gibi malzeme davranışı hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

CAP 2000+ Reometre ayarlanabilir hızlarda çalışma özelliğine sahip cone/plate reometredir. Sağlam dizaynı sayesinde sürekli kullanımlar için uygundur.

Koni / plaka geometrisi kesin share rate/share strees değeri ile mutlak viskozite ölçümü sağlar.Çok düşük hacimli numuneler için sıcaklık kontrolü kolayca gerçekleştirilir. Koni / plaka geometrisi Newtonian olmayan akışkanların ileri reolojik analizi içinde uygundur. Bu uçlar Wells-Brookfield Cone/Plate Viskozimetreler ile uyumludur.