Viskozimetreler

Viskozite bir akışkanın, yüzey gerilimi altında deforme olmaya karşı gösterdiği direncin ölçüsüdür. Akışkanın akmaya karşı gösterdiği iç direnç olarak da tanımlanabilir. Süper akışkanlar hariç tüm gerçek akışkanlar yüzey gerilimine karşı direnç gösterirler. Öte yandan, yüzey gerilimine hiç direnç göstermeyen bir akışkan “ideal akışkan” olarak adlandırılır.

Bazı akışkanların viskozitesi, geniş bir yüzey gerilimi aralığında sabittir. Viskozitesi sabit olmayan akışkanlar Newtoyen olmayan akışkanlar olarak adlandırılır.

Viskozite katsayısı azaldıkça viskozite artar, akışkanlık azalır. Viskozite katsayısı arttıkça viskozite azalır, akışkanlık artar.

Sıvıların viskozitesi sıcaklıkla artar. Sıvılarda viskozite katsayısı h ‘nın sıcaklıkla değişimi şu bağıntı ile verilir. 
h = A.e^E/RT


Brookfield Viskozimetreler

Viskozite ölçümü ile ilgilenen herkesin çok yakından tanıdığı cihazlardır.


Analog ve dijital bir çok model geliştirmiş olan Brookfield, 70 yıldır viskozite ölçümü ile ilgili cihaz ve bu cihazlara ait ekipmanlar üretmektedir.

Uluslararası standartlara da ismini veren Brookfield dünyanın her yerinde önde gelen resmi ve özel bir çok laboratuvarda kullanılmaktadır.

Dijital Viskozimetreler

Programlanabilen viskozimetrelerdir. Özel yazılım ile veri alışverişi yapıp, bilgisayar kontrollü test yapabilme özelliğine sahiptirler.

 

 

Dial Reading

Brookfield Analog okumalı viskozimetreler çeşitli kalite kontrol uygulamaları için düşük maliyetli çözüm sunar. Viskozite analog göstergeden kırmızı ibre yardımı ile okunur. Ölçülecek viskozite ağırlığına göre LV, RV, HA veya HB model bir viskozimetre seçilebilir.

Ekonomik Viskozimetreler

Brookfield ekonomik viskozimetreleri, ekonomikliği ve pratikliği mükemmel şekilde birleştiren cihazlardır. Brookfield DV-E Ekonomik Viskozimetresi ölçüm parametrelerini kolaylıkla değiştirmeyi sağlar. Dijital göstergesi sayesinde kolay, kesin ve doğru olarak viskozite okumaya olanak sağlar.


Özel Amaçlı Viskozimetreler

CAP viskozimetreleri yüksek kesme aralıkları için üretilmiştir. Birincil uygulama alanı boyalar, reçineler ve kaplama ürünleridir. En uygun kullanım alanı; kalite kontrol ve ar-ge çalışmalarında kolay ve hızlı ölçüm yapmak gerektiren yerlerdir.